Expozice, která vznikla při příležitosti 440. výročí založení olomoucké univerzity ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci a Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Olomouckého kraje, zřizovatele VMO, je umístěna ve 2. patře muzejní budovy. Byla vytvořena během jednoho roku a představuje na pět desítek předmětů, které mají vztah k dějinám olomouckého vysokého učení. Autoři scénáře, Jiří Fiala a Radek Palaščák z Univerzity Palackého v Olomouci a Filip Hradil z Vlastivědného muzea v Olomouci, při její tvorbě sledovali chronologický sled dějin a zároveň se soustředili na tři základní témata: studenty, vyučující a studijní obory.
VíceNová expozice geologie, archeologie a lapidária, umístěná ve sklepních prostorách bývalé školní budovy jezuitské univerzity (ul. Denisova 30), nabídne návštěvníkům fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.
VícePanovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem této expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář nebo která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
VíceNová expozice kojetínského muzea má dvě části. V první části jsou vystaveny staré zemědělské nástroje. Historická, městská část obsahuje ukázky ze života kojetínských cechů, řemeslníků, ale i měšťanských domácností.
VíceKosti mamutů, soba, koně sprašového či zajíce nebo vlka staré více než dvacet pět tisíc let mohou vidět návštěvníci nového památníku lovců mamutů. Pavilon je součástí osmikilometrové naučné stezky, která mapuje nejen pravěkou historii oblasti, ale i přírodní zajímavosti. Památník se zakonzervovanými nálezy je jediným v Česku.
VíceHrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein) vznikl se vší pravděpodobností v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy. V archiváliích se uplatňuje počínaje rokem 1348 až do 20.století jméno hradu ve třech základních podobách: Helfenstayn, Helfensteyn a Helfenstein, zčeštělé roku 1437 na Helfenštajn a Helfenštein a zlidovělé na Helfštýn. Název bradu Helfen - Stein (Helfův Kámen) pochází od Helfa(Helfrida,Helferika,Fridusia-Friduše-Bedřicha) z Linavy, loupeživého rytíře, jenž hrad založil. Každoročně se zde koná setkání uměleckých kovářů Hefaistos.
VíceTelefon/Fax: 585 042 041
E-mail: ouhlodenice@cmail.cz
ou@hornilodenice.cz
Pondělí | 8:00 - 10:30 | 12:00 - 17:00 |
Středa | 8:00 - 10:30 | 12:00 - 17:00 |